cyklobrani

Authorská poradna pro cyklisty - DÍL ČTVRTÝ

Užijte si podzim a zimu na kole

Podzim je zcela určitě krásný svou nepřebernou barevností a stojí za to vyrazit do přírody. Obzvláště na kole si kouzlo podzimní krajiny užijete o to víc.  Počasí už sice není tzv. na kraťasy - teploty jsou kolísavé, studený až vlezlý vítr, časté deště nejsou výjimkou a tedy ani terén není zcela ideální. Správné teplé oblečení a dodržování bezpečnosti na kole jsou tak první naší radou pro podzimní putování krajinou a nejen přírodním terénem.

Jaké jsou další tipy a rady, jak si pohodově užít podzimní vyjížďky? 

Nepodceňujte své zdraví

Předtím než se na podzim, který je i tak klasickým obdobím lehkých viróz a "rýmeček", vydáte na kolo, dobře zvažte svůj zdravotní stav a aktuální kondici. Pokud se jen trochu necítete dobře, raději na kolo nevyrážejte, anebo dobře přizpůsobte, třeba další vrstvou navíc, své oblečení. Zvažte také terén, místo a aktuální počasí, které je očekáváno. Jinak byste se zcela určitě měli obléct do otevřeného terénu, kde může více foukat a jinak, pokud předpokládáte, že by vás během vyjíždky mohlo překvapit pár kapek deště. To také souvisí s tím, že rozdílně by se měli oblékat majitelé "silniček" (na silnicích opět více fouká a dosažené rychlosti a větru nemluvě) a uživatelé horských či jiných rekreačních kol, kteří se pohybují např. po lesních cestách, kde je pocitová i skutečná teplota zcela jiná.

Bez funkčního oblečení ani ránu

Základním oblečením při každém podzimním i zimním sportu a ani kolo není výjimkou je fukční prádlo, která zajišťuje "odsun" vlhkosti i případného nadbytečného tepla směrem od pokožky. Zároveň vás ale také v nutném teple udržuje.

Dále pak uzpůsobte vrstvy dle aktuálních podzimních či zimních teplot: 

  • 15 – 20 °C: funkční tričko, dres s dlouhými rukávy nebo dres s krátkými rukávy + návleky na ruce, krátké kalhoty s návleky na kolena nebo tříčtvrteční kalhoty, brýle, ponožky, letní rukavice, do kapsy větrovku nebo vestu
  • 10 – 15 °C: funkční tričko, zateplený dres s dlouhými rukávy, vesta nebo větrovka, zateplené tříčtvrteční nebo dlouhé kalhoty, čelenka nebo šátek pod přilbu, brýle, dlouhoprsté rukavice, teplejší ponožky nebo návleky na tretry, do kapsy cyklopláštěnku
  • 5 – 10 °C: funkční tričko, zateplený dres s dlouhými rukávy, membránová bunda, zateplené dlouhé kalhoty, bandana nebo čepička pod přilbu, brýle, dlouhoprsté zateplené rukavice, zimní tretry nebo neoprenové (zateplené) návleky na tretry, do kapsy cyklopláštěnku
  • méně jak 5 °C: funkční tričko, zateplený dres s dlouhými rukávy, membránová bunda, zateplené membránové kalhoty nebo kalhoty s větruodolnou vrstvou, čepice pod helmu, brýle, zimní cyklistické rukavice, zimní tretry, do kapsy cyklopláštěnku

(zdroj: reflex.cz)

Pozor na sníženou viditelnost

Dny se krátí, podzimní sychravé počasí i zatažená obloha snižují viditelnost cyklistů nejen na silnicích. Opatřete nejen své kolo, ale také sami sebe viditelnými reflexními prvky. Dnes i za pár korun není problém zakoupit dostatečné osvětlení či lehké vesty a bundičky zaručující dobrou viditelnost. A když už nic, reflexní vesta, kterou mají všichni řidiči povinnost vozit v autech, je také více než dostatečná. Móda by pro vás tento moment měla být druhořadou záležitostí!

Bacha je to kluzké!

Listí, bláto a silniční označení - to vše se stává nebezpečné a klouzavé "území" na přírodních cestách i silnicích. Zejména na silnicích vlhko a nižší teploty dokáží udělat z bílých čar a značení na silnicích nebezpečnou klouzačku. Buďte tedy opatrnější než kdykoliv jindy při rychlých změnách směru nebo brzdění. Stejně tak i mokré listí a blátivý povrch, který za normálních podmínek perfektně znáte, můžete být na podzim jedno velké kluziště.

Zalepte si otvory na přilbách

Přestože v letních teplotách je moderní odvětrávání přilby vítáným společníkem, na podzim a v chladnějších teplotách je tomu naopak. Největší únik tepla je totiž povrchem hlavy. Ideálním řešením jsou tenké čepičky určené k použití pod přilbu nebo i šátky. Pokud i přesto je vaše hlava citlivá na chlad, zalepte si jednoduše otvory přilby klasickou izolepou. Odvětrání sice trochu utrpí, vše ale zase nahradí hlava pěkně v teploučku.

Dodržujte pitní režim

Přestože v chladu nepociťujeme potřebu konzumovat tekutiny stejně jako při parných letních teplotách, neznamená to, že tělo potřebuje méně tekutin než jindy. Nepodceňujte pitný režim a pijte pravidelně a dostatečně, i když nejste zcela žizniví.  

Nezapomenťe na své kolo, i ono na podzim "trpí" zhoršeným počasím

  • promažte řetěz - poslouží vám k tomu mazadla pro speciální podmínky (často označována jako extrém), které ochrání váš řetěz nejen před vodou
  • častěji udržujte a čistěte odpruženou vidlici – setřete nečistoty z vnitřních nohou a občas je promažte silikonovým olejem.
  • zabraňte pronikání vody do rámu - dochází k němu nejvíce v oblasti, kde je v sedlové trubce upnuta sedlovka. Poradíme jednoduchý, levný a účinný trik -  vytáhněte sedlovku, na spoj navlékněte kus staré duše a sedlovku opět namontujte do rámu.  

podzim poradna 

Vytisknout

POHODA, BABÍ LÉTO, BURČÁK - 9. 9. 2017

Partneři závodu

Mediální partneři

ceska-televize-logo

CT-sportilovejiznimorava

Author Valtické Cyklobraní - závod horských kol
Junior Golf Club Břeclav, o.s., Na Pěšině 2472/17, 69003 Břeclav

© Cyklobraní | vytvořil www.pixelhouse.cz